
Lærervejledning
Kundskabsområder: Livsfilosofi og etik, Bibelen, Kristendom
Forfatter: Lone Østergaard
Antal lektioner: 4
Beskrivelse
Tilgivelse er et helt centralt begreb i kristendommen. Eleverne kommer i dette forløb til at stifte bekendtskab med lignelserne om den gældbundne tjener og den fortabte søn, samt bibelcitater om tilgivelse. Begge lignelser skal vise, at vi både har brug for at blive tilgivet og selv at tilgive andre.
Mål
Undervisningsmål for klassen
Undervisningen vægter fortællingen, sangen, samtalen og kreative arbejdsformer, hvorigennem eleverne oplever de to bibelske beretninger om tilgivelse og udtrykker deres oplevelser af begrebet tilgivelse.
Læringsmål for eleven
FKF – mål
Undervisningsforløbet forholder sig til kundskabsområderne Bibelen og kristendom i 0.-2. klasse.
Livsfilosofi og etik:
Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber, oplevelser og færdigheder, der sætter dem i stand til:
- at drøfte grundlæggende tilværelsesspørgsmål i lyset af kristendommen
- at relatere spørgsmål om kristen tro og etik til relevante bibelske tekster og grundtanker
Bibelen:
Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber, oplevelser og færdigheder, der sætter dem i stand til:
- at forstå og anvende centrale bibelske begreber
- at relatere bibelske tekster til kristen tro og kristent liv
Kristendom:
Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber, oplevelser og færdigheder, der sætter dem i stand til:
- at anvende og tolke salmer og kristne sange samt kunst og centrale symboler
Fælles Mål
I forhold til kompetenceområderne Livsfilosofi og etik i Fælles Mål har undervisningsforløbet fokus på følgende mål:
Livsfilosofi:
- Eleven kan udtrykke sig om grundlæggende tilværelsesspørgsmål i forhold til den religiøse dimension
- Eleven har viden om grundlæggende tilværelsesspørgsmål, som de kommer til udtryk i religioner og livsopfattelser
Trosvalg og tilværelsestydning:
- Eleven kan udtrykke sig om opfattelser af Gud, tro og mennesker
- Eleven har viden om guds- og trosopfattelser
I forhold til kompetenceområdet Bibelske fortællinger i Fælles Mål har undervisningsforløbet fokus på følgende mål:
Bibelen:
- Eleven har viden om Bibelen
Fortælling og livstydning:
- Eleven har viden om centrale bibelske fortællinger
Fortælling og kultur:
- Eleven kan genkende personer og genstande fra centrale bibelske fortællinger i sprog, kunst og samfund
Lektionsplanen
Undervisningsforløbet er målrettet undervisning i kristendomskundskab på en kristen friskole. Det er bygget op af 4 lektioner, men der er rig mulighed for at være fleksibel og lade nogle elementer fylde mere og/eller forkorte andre.
Arbejdsmetoder
Der arbejdes med klasseundervisning, fortælling, fortælleteater, klassesamtale, elevarbejde og sang med fagter.
Lektion 1
Den fortabte søn - om tilgivelsens væsen - Gud der tilgiver
Lektion 2
Den fortabte søn - om at blive tilgivet
Lektion 3
Den gældbundne tjener - om at blive tilgivet
Lektion 4
Den gældbundne tjener - om selv at kunne tilgive andre
Materialeoversigt
- Lærervejledning
- Elevopgavebog til print (pdf)
- PowerPoint (PP i lærervejledningen) med illustrationer
- Desuden: find tomme papkasser/beholdere, gavepapir og gavebånd
Lektion 1
Den fortabte søn - om tilgivelsens væsen - Gud, der tilgiver
INTRO (ca. 5 minutter)
Vi skal høre en lignelse fra Bibelen. Det er Jesus, som fortæller lignelsen til sine elever (disciple), fordi han vil lære dem noget meget vigtigt om Gud.
Vi skal opdage et langt ord! (Tilgivelse) Lav opgave 1. Ordet er det, som Jesus gerne vil have, at disciplene lærer noget om.
Vis PP 1.
Klassesnak (fælles forståelse):
Hvad betyder ordet ”tilgivelse”? Hvad betyder det, når nogen siger ”Vil du tilgive mig?” og ”Jeg tilgiver dig!” Hvad er forskellen? Kan man bryde ordet op i til og give?
LIGNELSEN: DEN FORTABTE SØN (ca. 10 minutter)
Fortæl lignelsen om den fortabte søn fra Luk 15,11-32. Brug enten Bibelen eller en børnebibel. Vis illustrationer fra PP 2-8.
Sammen med en bordmakker kan børnene efterfølgende forsøge at svare på følgende spørgsmål:
- Hvorfor kom sønnen tilbage til sin far?
- Hvorfor tror du faderen blev glad da sønnen kom hjem, i stedet for at blive vred?
- Hvad sagde faderen til tjenerne, da sønnen kom hjem?
Lav en fælles opsamling på elevernes snakke.
Fokuser på faderens handling. Han valgte at tilgive sønnen. Og sønnens overraskelse over at blive tilgivet.
OPGAVE: (10 minutter)
Farvelæg de fire illustrationer i opgave 2. (Dette kan tage meget lang tid. Beslut selv, om der skal bruges længere tid.
Opgave 3: Klip de fire illustrationer ud og sæt i den rigtige rækkefølge. Lim dem fast.
AFSLUTNING: (10 minutter)
Forsøg at forklare pointen om Gud, som værende den, der tilgiver:
Faderen løb sønnen i møde. Han ville så gerne tilgive sin søn og var meget glad for, at han kom hjem. Faderen kunne slet ikke lade være med at tilgive sin søn. Han elskede ham så højt og havde troet, at han aldrig ville se ham igen.
I lignelsen ville Jesus fortælle disciplene noget meget vigtigt om Gud: At Gud er fuld af tilgivelse. Ligesom faderen i lignelsen har Gud også valgt at tilgive alle, der kommer til ham. Også selvom de slet ikke fortjener at blive tilgivet.
Det er der en sang, der handler om! Et vers fra Bibelen, som der er kommet melodi og fagter til.
Se og syng med på sangen, PP 9: ”Fagter til Gud elskede verden så højt” af PastaParty. https://www.youtube.com/watch?v=2NdP7z2k4dQ
(Det er en god idé at øve sig på fagterne inden timen)
Gud elskede verden
Tekst: Joh 3,16 (Bibelen på hverdagsdansk), Melodi: Simon Bartholdy
Gud elskede verden så højt,
at han gav sin eneste søn.
Gud elskede verden så højt,
at han gav sin eneste søn.
For at enhver, der tror på ham,
For at enhver, der tror på ham,
ikke skal gå fortabt, men få det evige liv,
ikke skal gå fortabt, men få det evige liv. X2
YEAH!
Lektion 2
Den fortabte søn - om at blive tilgivet
INTRO (10 minutter)
Kan I huske lignelsen om den fortabte søn? Brug de fire tegninger fra lektion 1 og sid parvis med arket. Eleverne kan skiftes til at genfortælle lignelsen. Eller den ene kan genfortælle det, han/hun kan huske, mens den anden lytter opmærksomt og bagefter tilføje detaljer. Syng sangen fra PastaParty og lav fagter.
Snak lidt om at man i sangen synger om at ”gå fortabt”. Det kan fx gøre ved af lade børnene overveje, hvad der ville være sket, hvis sønnen ikke var kommet hjem? Eller hvad, hvis faderen ikke ville tage imod ham?
I dag skal vi se på, hvad sønnen syntes om faderens beslutning. Og hvad broren syntes.
OPGAVER: (25 minutter)
Lav prik til prik tegningen, opgave 4, og prøv at sætte de fire bogstaver i den rigtige rækkefølge.
Lav en opsamlingssnak: Tilgivelse er en gave. En gave, som vi kan få fra Gud. En gave, som faderen gav sønnen.
Farv gaverne, som faderen gav til sønnen, da han kom hjem, opgave 5.
Gud vil også tilgive alle, som kommer til ham. Lav opgave 6 og tal om, at sangen netop handler om, at Jesus skulle betale en pris, for at Gud kunne give os tilgivelsens gave. I det meste af verden er korset det kendte symbol/tegn på, at man er kristen/på kristendom. Hvorfor mon? PP 9-10
AFSLUTNING: (5 minutter)
Måske kan I få en kort klassesnak om, hvad broderen syntes om, at faderen ville tilgive sønnen? Er tilgivelse uretfærdigt? PP 8
I Bibelen er Gud altid retfærdig. Det er en vigtig del af Guds karakter. For at tilgivelse ikke skulle være uretfærdig, valgte Gud, at Jesus skulle dø på korset. Man siger, at Jesus betalte verdens skyld. Det er jo derfor, at korset er så vigtigt et symbol i kristendommen. PP 11-12
Lektion 3
Den gældbundne tjener - om at blive tilgivet
INTRO (15 minutter)
Vi skal høre endnu en lignelse fra Bibelen. Det er igen Jesus, som fortæller lignelsen til sine elever (disciple), fordi han vil lære dem noget meget vigtigt om Gud og om tilgivelse.
Først skal vi lave en masse penge! Lad børnene tegne og klippe pengesedler og guldmønter, som de lægger i en stor fælles bunke.
LIGNELSEN: DEN GÆLDBUNDNE TJENER (10 minutter)
Fortæl lignelsen fra Mat 18,21-35. Brug enten bibelen eller en børnebibel, fx Anne de Vries ”Børnenes bibelbog” fra Lohses forlag. Vis illustrationer fra PP 13-22 og lad 5 børn dramatisere lignelsens personer undervejs. Brug alle pengene som rekvisitter.
Sammen med en bordmakker kan børnene efterfølgende forsøge at svare på følgende spørgsmål:
- Hvad gjorde kongen? Og hvorfor gjorde han det?
- Hvem mødte tjeneren og hvad skete der?
Lav en fælles opsamling på elevernes snakke. Fortæl pointen om, at tjeneren fik eftergivet en helt enorm stor gæld. Men at kongen også forventede, at tjeneren ville gøre det samme mod dem, tjeneren mødte.
OPGAVE: (10 minutter)
Farvelæg tallet 77 i opgave 7 og sæt 77 krydser. (ti’er bunker og en’ere).
Klassesnak: Jesu pointe er, at det er nødvendigt at kunne tilgive andre. Og at man derfor skal gøre det mange gange og gennem hele livet. Det er måske ikke lige tallet 77, der er afgørende, men måske mere at det er mange flere gange, end man synes er retfærdigt. Grænseløs tilgivelse. Måske tilgivelse til hver af ugens 7 dage? I bibelen er tallet 7 symbol for det fuldkomne.
AFSLUTNING: (10 minutter)
I lignelsen ville Jesus fortælle disciplene noget meget vigtigt om Gud: At Gud er fuld af tilgivelse OG at Gud vil have, at vi skal tilgive hinanden. Vi skal give gaven videre. PP 23
Se og syng med på sangen: ”Fagter til Gud elskede verden så højt” af PastaParty. PP 9
Lektion 4
Den gældbundne tjener - om selv at kunne tilgive andre
INTRO (15 minutter)
Hvordan tilgiver vi hinanden?
Klassesnak: Vis gerne PP 12 og 23
- Er der nogen, der har prøvet at tilgive en anden.
- Er der nogen, der har prøvet at blive tilgivet.
- Hvilke ord kan man bruge, når man har brug for at blive tilgivet?
- Hvilke ord kan man bruge, når man vil give en anden tilgivelse for noget?
Lav små rollespil, hvor eleverne viser situationer, de kender fra garderoben, frikvarterer, hjemme osv., hvor der kan være behov for at tilgive en anden/blive tilgivet. De har sikkert mange erfaringer.
OPGAVE: (15 minutter)
Pak gaver ind! Medbring tomme papkasser/emballage, som skal pakkes ind i gavepapir. Eleverne hjælpes ad to og to med at pakke en gave ind. Brug også gerne gavebånd, så finmotorikken udfordres. Lad gaven symbolisere tilgivelse.
Lav opgave 8.
AFSLUTNING: (10 minutter)
I lignelsen ville Jesus fortælle disciplene noget meget vigtigt om Gud: At Gud er fuld af tilgivelse OG at Gud vil have, at vi skal tilgive hinanden. Vi skal give gaven videre.
Slut forløbet af med at synge sangen og måske lave en klasseaftale om, at eleverne vil øve sig i at tilgive hinanden.
Se og syng med på sangen: ”Fagter til Gud elskede verden så højt” af PastaParty.