Opsparing af frihed

Ved overenskomst- og afltaleforhandlingerne i 2024 har Finansministeriet og centralorganisationerne indgået aftale om opsparing af frihed, der har virkning fra den 1. maj 2025.

Opsparing af frihed

Aftalen giver skolens lærere og børnehaveklasseledere mulighed for at opspare frihed til senere afvikling.

Friheden der kan opspares optjenes som hhv over- og merarbejde konstateret ved normperiodens opgørelse, konverteret ulempe- og weekendgodtgørelse samt særlige feriedage.

Der kan max optjenes frihed svarende til 15 dage, heraf max 8 dage optjent efter de arbejdstidsbestemte regler nævnt ovenfor. Den opsparede frihed kan afvikles i timer eller dage.

Bemærk at den ansatte har ret til at opspare særlige feriedage, hvorimod det er skolens ledelse, der beslutter om over- og merarbejde samt ulempe- og weekendgodtgørelse kan afspadseres, eller om det i stedet skal ske udbetaling.

Reglerne, for hvornår dagene kan lægges i opsparingspuljen, er forskellige alt efter, hvordan de er optjente. Ligeledes er lønnen under afholdelse af dagene fra opsparingspuljen. Det kræver derfor, at skolen til enhver tid har et fuldstændigt overblik over opsparede dage, hvordan det er optjente, hvilke dage der afvikles, løn under afvikling, hvilken beskæftigelsesgrad dagene er opsparet med, og hvilken de afvikles med mm

 

Skolens øverste leder og øvrige ledere ansat efter lederaftalen er også omfattet af aftale om opsparing af frihed. Dog er det kun muligt at overføre særlige feriedage til opsparingspuljen.

 

Pulje til opsparing af frihed

 

Cirkulære om Aftale om opsparing af frihed